טיפול בדיכאון בשיטה ההתנהגותית קוגניטיבית

דיכאון הוא אחד מצורות הסבל הנפוצות בעולם  והקשות ביותר, בגלל עוצמתן של הבושה, חוסר הערך, חוסר התקווה וחוסר האונים הנלווים אליו. 

מדוכאים רבים מייחסים את מצב הרוח הקודר שלהם ל' דברים רעים' שקרו או קורים להם ; כישלון בעבודה, פרידה מבן זוג, או סתם בגלל גורל אכזר, ילדות קשה, גנים דפוקים, חסר, חסך, או מום אישי כלשהו. הם עלולים להיות משוכנעים  שהרגשת הדכדוך  שלהם נובעת מכך שהם אינם חכמים מספיק , מצליחים, מושכים או מוכשרים כדי לחוש שייכים ומאושרים. כמעט כל המדוכאים משוכנעים שנתקלו בעובדות אמיתיות מוצקות  וקשות לגבי עצמם או לגבי החיים, ושהרגשות הקשים שלהם הם מציאותיים ובלתי נמנעים.

אכן, ללא ספק מבוססות תחושות אלה על גרעין של אמת. דברים רעים מתרחשים והחיים קשים מדי פעם כמעט לכל אחד.רבים חווים אובדנים ומתמודדים עם בעיות אישיות קשות- לגנים, להורמונים, ולחוויות הילדות שלנו יש ככול הנראה השפעה על הדרך בה אנו חושבים ומרגישים,כמו כן אנשים מסביבנו עלולים להיות אכזריים נודניקים ובלתי מתחשבים. אולם כשאנו מאמצים את התאוריות הללו בתור סיבות למצבי הרוח הרעים שלנו, אנו מצהירים על עצמינו ומאמינים שאנו קורבנות חסרי אונים הניצבים מול גורל שאינו תחת שליטתנו. אחרי הכול, לא ניתן לעשות הרבה כדי לשנות את העומס בכבישים בשעות השיא, את חוויות הילדות, או הגנים שלנו. מפתה ונוח אולי לחשוב כך לפעמים, אך המציאות היא שונה. לאירועים כשלעצמם, אין עצמה רגשית.

הפרשנות שלנו לאירוע – היא היא שגורמת לחוויה הרגשית והשליטה על מצבי הרוח שלנו נתונה בידינו בלבד! המפתח לשינוי טמון במערכת האמונות שלנו ובדרך בה אנו בוחרים לחשוב על הדברים, בזאת אנו יכולים לשלוט ללא עוררין! שינוי בתחומים אלו יגרום לנו בדרך כלל לתמורות אמיתיות ולמפנה משמעותי בצורת ההתייחסות שלנו לארועי החיים, במצב רוחנו, וברמת האנרגיה והתפקוד היומיומי שלנו. 

להלן רשימה של שמונה עיוותי חשיבה נפוצים:

  1. חשיבה מסננת – פועלת כשאתם מתמקדים בפרטים השליליים, תוך התעלמות מהצדדים החיוביים של המצב.
  2. חשיבה ב" שחור לבן" – כשהדברים הם או "שחורים" או "לבנים", "טובים" או "רעים". אין מצבי ביניים ואין מקום לטעויות.
  3. הכללת יתר – כשאתם מגיעים למסקנה כללית המבוססת על מקרה בודד או מגזימים בתדירות של בעיות תוך שימוש בתוויות שליליות כוללניות.
  4. קריאת מחשבות –  כשאתם חושבים שאתם יודעים מה אנשים אחרים מרגישים ומדוע הם מתנהגים בצורה מסויימת מבלי שביררתם זאת. והבולט במיוחד הוא, שאתם יודעים מה אנשים חושבים ומרגישים בקשר אליכם. 
  5. חשיבה קטסטרופלית – כשאתם מצפים ואפילו מדמיינים אסונות.
  6. העצמה – כשאתם מגזימים במידה או בעוצמה של הבעיה. כשאתם מעצימים כל דבר רע ותופסים אותו כחזק,גדול ומציף יותר מכפי שהוא.
  7. פרסונליזציה – כשאתם מניחים שכל מה שאנשים עושים או אומרים , הוא סוג של תגובה אליכם. אתם גם נוטים להשוות  את עצמכם לאחרים כדי לקבוע מי יותר ומי פחות.
  8. חשיבה מסוג "חייב/ "צריך" – כשיש לכם רשימה של כללים נוקשים בנוגע לאופן בו אתם ואנשים אחרים צריכים להתנהג. אנשים שמפירים את הכללים מכעיסים אתכם, ואתם מרגישים אשמים כשאתם חורגים מהכללים.

דיכאון – הנחות היסוד על פי השיטה הטיפולית:

  1. כל 'מצב רוח' נוצר על ידי ה'הכרה'. ההכרה מורכבת מהאמצעים דרכם אתה ' עורך הכרות' עם המציאות שסביבך; ההבנה, התפיסה, הגישה ומערך האמונות שלך.אלו המשקפיים דרכן אתה מביט על הסביבה שלך ויוצר לעצמך דפוסי התייחסות אישיים לאנשים שסביבך ולמתרחש בעולם. למחשבות אלו אחריות בלעדית למצב הרוח שלך. אין כל גורם אחר.
  2. הגורם לדיכאון הוא מחשבות שליליות. המחשבות השליליות מתפשטות לכל עבר ומציפות בדכדוך את כל אירועי החיים; הכול נעשה כהה, עגום, עצוב ומעצבן. אתה פסימי לגבי עצמך, העולם והעתיד, אין בך תקווה. מחשבות שליליות מכילות כמעט תמיד עיוותי חשיבה ואינן עומדות במבחן השכל הישר. אתה אינך רואה את המציאות באור נכון, אלא לפי פרוש ש'המצאת' במוח ותואם את מערכת האמונות שלך. חשוב להבין ולהדגיש ! מקור הסבל , נעוץ בהיצמדות למחשבות שליליות המבוססות על עיוותי – חשיבה.  עיקרון זה נוגע במהות הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי. 

ההיבט ההתנהגותי בטיפול

אחת התופעות הקשות של דיכאון היא, התחושה המשתקת של עמידה במקום, חוסר מוטיבציה וחוסר פעילות, ולכן, מלבד הטיפול ההכרחי בצד הקוגניטיבי כולל הטיפול גם היבט התנהגותי.

לפעמים כשאתם מדוכאים כל כך, נדמה לכם שאין שום טעם והנאה בחייכם. אבל, תחושת חוסר הפעילות אינה רק סימפטום של הדיכאון – היא הגורם לו. ככל שאתם עושים פחות – כך אתם מרגשים מדוכאים יותר וככל שאתם מרגישים מדוכאים יותר – כך אתם עושים פחות. זהו כדור שלג ההולך ומחמיר את הדיכאון שלכם ולכן, במסגרת הטיפול נעשה ניסיון משמעותי מצד המטפל לדחוף ולעודד אתכם חזרה לתפקוד. גם אם בהתחלה מדובר בחזרה מלאכותית, קשה ובלתי מהנה. החזרה לתפקוד – עבודה, בישול,טיפול בילדים וכן הלאה- יש בכוחה להחזיר אתכם בהדרגה למעגל החיים ולהביא לשיפור במצב הרוח ותחושת הערך העצמי. בהיבט ההתנהגותי , הפתרון הוא להתחיל לעשות דברים, גם אם לא מתחשק לך.

אהרון בק (מייסד שיטת הטיפול הקוגניטיבי בדיכאון ) הראה שטכניקת הנקראת תזמון פעילויות, יכולה לעורר בכם אנרגיה מחודשת ולסייע לכם להתגבר על הדיכאון. עפ"י טכניקה זו , המטופל מבצע מעקב ותיעוד של הפעילויות היומיות שלו ומדרג את רמת ההנאה והתועלת שהוא מפיק מהן. בשלבים הבאים של הטכניקה, קובע לעצמו המטופל יותר ויותר פעילויות מהנות ומועילות. מתוך כך, עצם העלאת רמת הפעילות שלכם, אפילו ללא התערבות טיפולית אחרת, יכולה להפחית את הדיכאון במידה ניכרת.

הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי בדיכאון, שמבוסס   ומוכח מחקרית, מציע טיפול מעשי, רב עוצמה ישיר וריאלי להבנת הרגשות האנושיים. במהלך העשורים האחרונים , נעזרו בו רבבות אנשים שסבלו מדיכאון ונהנו מתחושת שליטה חדשה ותפנית חיובית ומשמעותית בחייהם.

מה שחשוב לדעת הוא, שאינכם לבד ואינכם יוצאי דופן במאבקכם נגד מחשבות ורגשות לא נעימים. יש מה לעשות! הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי מציע לכם תקווה אמיתית ועם קצת סבלנות ומאמץ מכוון תוכלו  להרגיש הרבה יותר טוב!

ליצירת קשר וקביעת פגישה

קליניקה פרטית, יעקב מרידור 17 – תל אביב יפו | 050-6531647